fbpx

Čo sa deje s telom, keď celý deň sedíte?

Napísal: Peter Vertal

Dátum: 12.04.2019

Počúvame to stále a zo všetkých strán: Sedavé zamestnanie ničí zdravie. Väčšina z nás ale nemá inú možnosť, bohužiaľ v takom prípade dochádza v tele k vážnym zmenám. V tomto článku sa bližšie pozrieme, aké zmeny sa dejú, pričom o niektorých všetci z nás vedia (bolesti chrbta a krčnej chrbtice). Preto spomeniem závažnejšie, ktoré si takmer neuvedomujete.

  1. Svaly okolo ramien sa oslabujú bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte zabrániť tomu, aby bola vaša poloha nezdravá. Po dlhých hodinách sedenia nevyhnutne dochádza k tomu, že sa chrbát ohýba dopredu a ramena vytáča/ rotujú dovnútra (vzniká tam horný skrížený syndróm – svalová disbalancia), vysúva nám hlavu dopredu a tým sa poškodzuje krčná chrbtica (narúša sa os celého tela). Výsledkom sú bolesti, zhoršená mobilita, funkčnosť tela, z dlhodobého hľadiska majú ľudia problém zdvihnúť ruky nad hlavu, pretože je to pre oslabené svaly okolo ramien veľmi náročné. 
  2. Svaly na nohách a okolo chrbtice už po približne hodine sedenia začínajú v okolí chrbtice a na nohách strácať schopnosť správne sa zapojiť. Dlhodobo sa zhorší celkové držanie tela a to vedie k celej rade bolesti a problémov. Stav zhoršuje aj zlý spôsob sedenia (vykladanie nohy cez nohu, podradenie panvy a pod.) 
  3. Spomaľuje sa prietok krvy Dlhé a časté sedenie spomaľuje prietok krvy v dolných končatinách, čo má za následok vznik kŕčových žíl a krvných zrazenín. Tie sú veľmi nebezpečné vo chvíli, keď sa dostanú do pľúc a spôsobia embóliu. Taktiež dochádza k zhoršenému zásobovaniu mozgu krvou, to následne ovplyvňuje kognitívne funkcie a zvyšuje riziko neurodegenerativnych chorôb, ako je napríklad alzheimer. 
  4. Pľúca produkujú menej kyslíka keď dýchame posediačky naše pľúca majú menší priestor pre nádych. Pomaly oslabujeme bránicu a skôr, alebo neskôr bude naše dýchanie krátke a plytké, čo vedie k zníženiu kapacity pľúc a tým k rýchlejšiemu srdcovemu tepu. 
  5. Trpí naše trávenie a zvyšuje sa riziko cukrovky. Pri sedení je naše brucho stlačené, čo vedie k nepríjemným tráviacim problémom. Bežne nás, tak po jedle trápi nadúvanie, kŕče, pálenie záhy a pod. (Samozrejme nieje to jediný problém tráviacich ťažkostí). Pri dlhodobom a pravidelnom sedení neaktívne svaly horšie reagujú na hormón inzulín, ktorý je produkovaný pankreacom. Pokiaľ je tento proces narušený, riziko vzniku diabetu je veľmi vysoké.

Svaly a ľudské telo ako celok je geneticky – evolučne naprogramované na pohyb. Žiaden sval v ľudskom tele nieje prispôsobený na dlhodobý sedavý spôsob života.

Ak tvoja práca vyžaduje sedavý spôsob života, nezabúdaj sa minimálne každú hodinu narovnať, sedieť správne vystretý, vstať a poprechádzať sa. Vhodné je taktiež vybavovať telefonáty postojačky, pri chôdzi. V čase voľna byť aktívny, prechádzky v prírode, aktívne športovať (bicykel, plávanie, turistika a pod.)

Pamätaj!!!

Predĺžiť si mladosť, vitalitu a život je možné pozitívnym myslením, kvalitnou stravou, správnym dýchaním a pohybom. O kvalite a dĺžke svojho života rozhoduješ ty a rozhoduješ teraz. (Viac info individuálne poradenstvo VitalLife)

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

Sardinky – Účinná superpotravina

Sardinky – Účinná superpotravina

Sardinky sú pravdepodobne jedným z najmenej uznávaných jedál a sú často prehliadané aj napriek tomu, že sa jedná o jednu z najdostupnejších superpotravín. Hovoríme tu pritom o sardinkách v konzerve, ktoré sú oveľa dostupnejšie ako tie...

Enzýmy – zázrak pre život

Enzýmy – zázrak pre život

Enzýmy sú zložené bielkoviny, určujúce povahu a rýchlosť chemickej reakcie v bunkách našej telesnej schránky a zúčastňujú sa takmer všetkých procesov latkovej výmeny a premeny – metabolizmu.  Jednoduchšie povedané – ako oheň potrebuje k svojmu vzniku poriadnu iskru,...

Datle – Zdravé osladenie života

Datle – Zdravé osladenie života

Sušené datle sú chutnou a zdravou možnosťou občastného mlsania, ktorá na rozdiel od bežných komerčne spracovaných potravín plných pridaného cukru (najmä fruktózy) má blahodárne účinky pre ľudský organizmus. Pozrime sa bližšie na účinky: * podporujú imunitu* podporujú...

O mne

Individuálne poradenstvo

Bali

Blog

Referencie

Spolupráca

Kontakt

Peter Vertaľ – VitalLife

Adresa: L. Novomeského 6467/8, Prešov

IČO: 50520776

DIČ: 1122479721

Webdesign: Digiamo